5 PŘEDPOKLADŮ K ÚSPĚCHU

12. května 2016

Občas přemýšlím nad otázkou, proč jsou někteří lidé tak úspěšní a druzí ne. Je v tom snad nějaký trik, nebo jen štěstí? Nevím, je mi jedna dvacet a podobné teorie si musím teprve ověřit, ale jednu věc vím. Všechny ty, kteří se úspěšnými stali, spojuje právě těchhle pět bodů.


                       
Bod 1. Motivace

Za úspěchem ať je to v čemkoliv stojí na prvním místě motivace. Pokud nemáte zájem danou věc dělat, je vysoce pravděpodobné, že v ní neuspějete. Musíte v prvé řadě chtít. Platí to, ať se jedná o sport, koníček, práci nebo školu.

Motivace vnitřní a vnější.


Motivaci všeobecně rozdělujeme do dvou kategorií. Na vnitřní a vnější. Rozdíl mezi nimi je ten, že díky motivaci vnitřní vás činnost, kterou děláte, vnitřně uspokojuje a naplňuje. Zato u motivace vnější je zdroj obvykle povrchní. Může se jednat o vidinu peněz, odměny nebo i trestu.

Ať už jsem četla jakoukoliv knihu nebo příběh, vždy se k úspěchu váže motivace vnitřní. Takže pokud vás to, co děláte, nebaví, neztrácejte nad tím čas a radši rychle vymyslete něco, co vás bavit bude.


Bod 2. Vášeň

Vášeň je trochu podobná motivaci a je taky stejně důležitá. Díky vášni dobře poznáte, co vás vnitřně naplňuje a co naopak ne. Pokud máte vášeň pro něco a není to jen momentální nadšení, je to další předpoklad k tomu, stát se v dané věci úspěšným.

Když děláte něco, co vás baví, tak dokážete i hodiny cvičit, pracovat nebo se učit a ani vám to vlastně nevadí. A to je přesně to, díky čemu se stáváte lepšími a následně i úspěšnými.


Bod 3. Vytrvalost

Nic se nepodaří za den. Obvykle. K úspěchu vytrvalost zkrátka patří. Je to ta obtížnější část toho když se v něčem chcete prosadit nebo být dobří. I když to občas vyžaduje pevné nervy a zatnuté zuby, je to právě ta chvíle, kdy se ukáže, jak silná ve skutečnosti vaše motivace je.

Neznám nikoho kdo by uspěl za den, nebo za týden. Obvykle jsou za tím roky práce a dřiny. Hlavní je nevzdávat se. Což je hned vlastně můj další bod.


Bod 4. Nevzdávat se

Když chcete uspět, tak na tyhle dvě slova rovnou zapomeňte. Přijdou dny, kdy budete chtít se vším praštit a třeba to i vzdát, ale to je právě ta další chvíle, kdy se pozná, jak silná je vaše motivace. V takové situaci je dobré si připomenout, proč danou věc vlastně děláte a věnovat klidně celý den obnovou vaší motivace. Protože úspěšní lidé se nevzdávají, i když to někdy znamená, začít třeba od začátku.


Bod 5. Cílevědomost

Říká se: Když víte, kam jdete, cesta se vždy objeví. Cílevědomost je vlastnost, kterou obvykle sdílejí všichni úspěšní lidé. Je to touha něco dokázat. Pokud se o něco snažíte a chcete uspět, pak ji máte. Pro vaši věc je to důležitá vlastnost, protože díky ní se dokážete soustředit na váš cíl a vytrvat.Pokud patříte k těm, kteří chtějí uspět, pak tyhle body asi už dobře znáte. Pokud se teprve do něčeho chystáte, pak se jimi řiďte. Každý z nich je důležitý a všechny jsou k úspěchu potřeba.

Šťastný konec vám nezaručí nic, ale zvýšíte tak aspoň jeho pravděpodobnost. Jděte za svými sny a nevzdávejte to.by CorraTy vidíš věci a říkáš "Proč?", ale já sním o věcech, co nikdy nebyly a říkám "Proč ne?" 

- George Bernard Shaw


10 komentářů:

 1. Přesně tak to je. Můj největší problém je nevzdát to. Někdy mám opravdu chut se vším praštit. Pak to chce o to více motivace a vášně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takové chvíle neminou nikoho, ale aspoň tak poznáš, jak moc ve svou věc věříš.

   Vymazat
 2. Možná bych tam doplnila ještě takový ten prvotní impuls, kdy se k tomu člověk teprve odhodlává a nakonec se odhodlá :) Jinak souhlasím se vším :)

  Piosek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, pravda. :) Pokud totiž nezačneme, tak jsou nám ostatní body úplně k ničemu. Znám lidi, kteří se stále "odhodlávají", ale pořád se nic neděje. Lepší je to prostě udělat.

   Vymazat
 3. Super článek! :) Já jsem tak trochu cílevědomá (prý), sice jsem nic velkého nedokázala, ale i malé věci, které dokážeme jsou super. :)
  DENYII

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a naprosto souhlasím. :) Všechny úspěchy se počítají, i ty malé.

   Vymazat
 4. Přesně tak! Zní to jednoduše, ale spojit všechno je docela fuška. Strašlivě lidem závidím, když v sobě neustále dokáží hledat motivaci. Já se motivuju sice snadno, ale pak to nějak nedokážu spojit s tou vytrvalostí. Super článek a krásný blog. :)
  KattyLife

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Musím říct, že to mám podobně. Udržet si motivaci, pro mě bývá někdy nadlický úkol. :D V některých případech to vyřeší "parťák" (třeba u cvičení), někdy zas pomůže připomenout si "proč" tu věc vlastně děláš a někdy to prostě jen nemusí být to pravé. :)

   Vymazat
 5. Velmi motivující článek :)
  Michaela
  K&M Style

  OdpovědětVymazat

Latest Instagrams